Ergenlerde Öfke Kontrolü Ankara

  Öfke kontrolü Ankara, bireyin öfke duygusunu yönetebilmesi, öfke hissini ideal bir şekilde dışa vurabilmesi ve kontrolsüz öfke nöbetlerinin ortadan kaldırılması için yapılan uygulamadır. Yazımızın devamında ‘’Öfke kontrol sorunu nasıl giderilir?’’, ‘’Öfke kontrolü nasıl yapılır?’’, ‘’Ergenlerde öfke kontrol bozukluğu belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Öfke kontrol bozukluğu nasıl tedavi edilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara öfke kontrolü hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Öfke Kontrolü Nedir?

  Öfke kontrolü, öfke duygusunun yönetilmesi ve sağlıklı bir şekilde ifade edilmesi için gerçekleştirilen, özel bir psikoterapi uygulamasıdır. Bu uygulama günümüzde hem yetişkinlere hem de çocuklara uygulanabilmektedir.

  Ergenlerde Öfke Kontrol Bozukluğu Neden Olur?

  Ergenlerde öfke kontrol bozukluğu nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Genetik yatkınlık.
  • Çevresel etmenler.
  • Duygudurum ve davranış bozuklukları.
  • Dürtüsellik.
  • Aile içerisinde sorunların sağlıklı bir iletişim ile çözülmemesi.
  • Hormonal değişimler.
  • Akran zorbalığı.

  Ergenlerde öfke sorunu nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Ergenlerde Öfke Kontrol Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Öfke kontrol bozukluğu belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Çabuk sinirlenmek.
  • Kin tutmak.
  • İntikam düşünceleri kurmak.
  • Öfkenin fiziksel veya sözel şiddet olarak dışa vurulması.
  • Öfkenin uzun süre devam etmesi.
  • Sinirliyken hiçbir sözel telkine cevap vermemek.
  • Saldırgan davranışlar sergilemek.

  Ergenlerde öfke sorunu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Öfke Kontrol Bozukluğunun Zararları Nelerdir?

  Öfke kontrol bozukluğu, günümüzde hem yetişkinlerin hem de çocukların deneyimlediği en yıkıcı psikolojik problemlerden biridir. Öfke duygusu, yeri geldiğinde ifade edilmesi gereken doğal bir tepkidir. Bununla birlikte öfke kontrol mekanizmaları gelişmemiş olan bireylerin öfke duygularını ifade ediş şekilleri yıkıcı olabilir. Mesela öfke kontrol sorunları yaşayan bireyler en küçük anlaşmazlıklarda bile arkadaşlarıyla kavga edebilir, öfkelerini ifade etmek için fiziksel veya sözlü şiddet yolunu seçebilirler. Bu da okul hayatlarında ve sosyal yaşamlarında çeşitli sorunlara yol açar. Zamanla çevrelerindeki insanlar bireyle görüşmek istemeyi bırakabilirler, okulda sürekli öğretmenleri tarafından cezalandırılabilirler veya başka bir bireye ciddi bir şekilde zarar verebilirler. Tüm bunlar öfke kontrol bozukluklarının zararları arasında yer alır.

  Ergenlerde Öfke Kontrol Bozukluğu Geçici Mi?

  Öfke kontrol bozukluğu, bazı bireylerde geçici bir problem olarak ortaya çıkabilir. Ancak bu durum aylardır devam ediyorsa ve birey, buna bağlı olarak okulda ve sosyal yaşamında sorunlar deneyimliyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

  Ergenlerde Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır?

  Öfke, insanların doğal olarak deneyimlediği, ideal bir şekilde dışa vurulduğunda da oldukça sağlıklı olan bir duygudur. Bununla birlikte özellikle de ergenlik dönemindeki bireyler, bazı durumlarda öfke duygularını nasıl yöneteceklerini bilemeyebilirler. Bu da öfke duygusunun fiziksel şiddet, zorbalık ve sözlü şiddet olarak dışa vurulmasına neden olur. Eğer ebeveynler çocuklarının öfke kontrol sorunu yaşadığını gözlemliyorlarsa mutlaka en yakın zamanda bir uzman ile görüşmelidirler. Çünkü öfke kontrol problemleri çocukluk veya ergenlik çağında ortadan kaldırılmadıklarında bireyin yetişkinlik çağında da devam ederler. Bu da öğrenim ve iş hayatıyla ilgili sorunlara yol açabilir, bireyin sosyal ilişkilerinde büyük problemler görülebilir.

  Ergenlerde Öfke Kontrol Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ergenlerde öfke kontrol bozukluğu tedavisi süresi, tedavi sırasında tercih edilen uygulamaların türüne ve bireyin öfke problemlerinin ne kadar şiddetli olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Genellikle tedavi ve terapi uygulamalarına başladıktan 1 ay kadar sonra olumlu dönüşler alınmaya başlanır. Ancak genelde bu uygulamalar bir aydan daha uzun süre devam ederler. Öfke kontrol bozukluğu tedavisi uygulayan uzman, terapi sürecini planladıktan sonra uygulamanın tahmini süresi hakkında detaylı bilgilendirmede bulunacaktır.

  Ergenlerde Öfke Kontrolü Tedavisi Nasıl Olur?

  Öfke kontrolü tedavisi, öfke duygusunun, diğer tüm duygular gibi sağlıklı bir şekilde deneyimlenmesi ve ifade edilmesi amacıyla yapılır. Öfke kontrolü tedavisi sırasında bireyin öfke duygusu yok edilmeye çalışılmaz. Aksine bireyin öfke duyduğu konular hakkında daha açık olması, bu konular hakkında iletişim kurması ve öfke duygusunu ideal bir şekilde ifade etmesi sağlanır. Ergenlerde öfke kontrolü tedavisi kapsamında gerçekleştirilen birtakım psikoterapi uygulamaları vardır. Bu uygulamalar arasında bilişsel davranışçı terapi ve aile terapisi yer alır. Bununla birlikte bu terapiler sırasında bireye, öfke ataklarını yönetebilmesi ve öfke hissini kontrol altına alabilmesi için birtakım öfke kontrol yöntemleri de öğretilir. Böylece çocuk, tüm hayatı boyunca kullanabileceği bir yetiye kavuşmuş olur. 

  Ankara Öfke Kontrolü Tedavisi Fiyatları

  Ankara öfke kontrolü tedavisi fiyatları ve öfke sorunu tedavisi ücreti, tedavi sürecinin detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.