İletişim Problemleri Ankara

  İletişim problemleri Ankara, bireylerin veya çiftlerin ilişkilerini olumsuz etkileyen, sağlıklı ve işlevsel bir şekilde iletişim kurmalarını önleyen problemlerdir. Yazımızın devamında ‘’Sağlıklı iletişim nasıl kurulur?’’, ‘’İletişim problemlerinde profesyonel danışmanlık nasıl olur?’’ ve ‘’İletişim problemleri neden olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara iletişim problemleri hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  İletişim Problemleri Nedir?

  İletişim problemleri, bireyin sağlıklı bir şekilde iletişim kurmasını zorlaştıran ve iletişimsizlik sonucu da çok daha ciddi ilişki, iş ve sosyal sorunlara neden olan problemlerdir. İletişim problemleri bazen arkadaşlar, bazen aile üyeleri ve bazense çiftler arasında meydana gelir. Bu problemler tek bir kişi kaynaklı olabilecekleri gibi iletişim içerisinde olan iki veya ikiden fazla kişi temelli de olabilirler. Bu durumda yaşanan sorunların iletişim problemleri nedeniyle ortaya çıktığını anlamak, bu problemleri gidermeye yönelik sağlıklı iletişim kanalları kurmak, bahsi geçen problemlerin çözümünde son derece etkilidir. Bahsi geçen amaç doğrultusunda alanında uzman olan psikologlar, çiftlere veya bireylere sağlıklı iletişim ve iletişim problemleri konusunda danışmanlık hizmeti verebilirler. 

  İletişim Problemleri Ankara Neden Olur?

  İletişim problemlerinin pek çok nedeni vardır. Bu problemlerden bazıları bireyseldir bazıları ise iletişim problemi yaşayan insanların tamamından kaynaklanmaktadır. Bazen aile içerisinde bireyler her ne kadar birbirlerini sevseler de olaylara birbirlerinin bakış açısından bakmakta ve empati kurmakta zorlanabilirler. Duygularını, düşüncelerini ve isteklerini ifade etmekte zorlanabilirler. Bazen ise duygularını, düşüncelerini ve isteklerini, karşılarındaki kişi için yıkıcı veya üzücü olacak şekilde ifade ederler. Bu sorun yalnızca aile içerisinde ortaya çıkmayabilir, sevgililer, arkadaşlar ve iş arkadaşları arasında da iletişim problemleri yaygın bir şekilde görülmektedir. Bahsi geçen problemler, bireylerin, birbirlerinin beklentilerini karşılayamamasına neden olur. Bu da çoğu zaman var olan problemlerin derinleşmesine, bireylerin birbirlerinden uzaklaşmasına ve hatta iletişimlerini tamamen koparmalarına neden olabilir. İletişim problemlerine bağlı olarak aile üyeleri birbirlerinden uzaklaşabilir, sevgililer veya evli çiftler ayrılabilir veya eski arkadaşlıklar son bulabilir. 

  Yaygın Rastlanılan İletişim Problemleri Hangileridir?

  Yaygın rastlanılan iletişim problemleri arasında şunlar yer alır:

  • Küsmek: Küsme davranışı, bireylerin aralarındaki iletişimi anına koparmasıdır ve iletişim olmadan, sağlıklı iletişimin var olması doğal olarak söz konusu bile olamaz. Bu yüzden küsme davranışı, iletişim problemlerinin hem sonucu hem de nedeni olarak karşımıza çıkar. 
  • Yargılamak: Karşıdaki kişiyi düşünceleri, hisleri ve davranışları nedeniyle, anlamaya çalışmadan yargılamaya girişmek bireyler arasındaki iletişime ciddi ölçüde zarar verir.
  • Genelleme İçeren İfadelerde Bulunmak: Genelleme içeren ifadelerde bulunmak bireyin geçmişte işittiği yargılayıcı söylemleri yeniden hatırlamasına neden olabilir. Genellemeye uğrayan kişi, çabalarının ve öz benliğinin görmezden gelindiğini hissedebilir.
  • Küçümsemek: Küçümseme davranışı, bireyin; hislerinin, isteklerinin ve hayallerinin karşıdaki kişi tarafından önemsiz olduğunu düşünmesine neden olabilir. Bu da iletişim problemlerini derinleştirebilir.
  • Geçmişe Takılı Kalmak ve Suçlamak: Geçmişte yapılan olumsuz davranışları hatırlatmak, eski olaylara atıfta bulunmak; bireyin, bahsi geçen konular üzerine gösterdiği çabaların ve değişimin anlamsız olduğunu hissetmesine neden olabilir.
  • Niyet Okumak: Niyet okumak, iletişim problemleri arasında en sık rastlanılan sorunlardan biridir. Niyet okuyan kişi, aslında karşısındaki kişiyi dinlemez, karşısındaki kişinin ifade ettiği cümleler altında farklı ve gizli anlamlar arar. Bazen niyet okumak için sözlü iletişim kurmaya bile gerek kalmaz ve birey, partnerinin davranışlarını farklı şekillerde yorumlar.

  Yaygın rastlanılan iletişim problemleri bu şekilde sıralanabilir.

  İletişim Problemleri Ankara Nasıl Aşılır?

  Sürekli aynı konular üzerine kavga eden arkadaşlar, çiftler veya aile üyeleri, iletişim problemleri yaşadıklarını fark edebilirler. İletişim problemi yaşayan bireyler genellikle var olan ve çözüldüklerini sandıkları problemlerinin zaman içerisinde yeniden karşılarına çıktıklarını fark ederler.

  Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur?

  Sağlıklı bir şekilde iletişim kurmak isteyen bireyler, iletişim kurulan kişiyle daha fazla empati yapmayı, o kişinin hislerini, isteklerini ve beklentilerini anlamayı deneyebilirler. Bu durum, aynı özveriyi karşıdaki kişi göstermediğinde oldukça zor olabilir. Bu yüzden gerektiğinde profesyonel destek alınmalıdır.

  İletişim Problemlerinde Profesyonel Danışmanlık

  İletişim problemlerinde profesyonel danışmanlık, çiftlere, ailelere, arkadaşlara veya bireylere verilen özel bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında bireylerin kendi isteklerini, iletişim pratiklerini ve karşılarındaki kişilerin beklentilerini anlamalarına yardımcı olunur. Psikolog ile danışan arasında gerçekleşen iletişim, danışana pozitif bir örnek teşkil eder. Gerektiğinde çeşitli psikoterapi uygulamaları gerçekleştirilir, bu uygulamalar aile terapisi veya bilişsel davranışçı terapi şeklinde gerçekleşebilir.

  İletişim Problemleri Ankara

  İletişim problemlerinde danışmanlık ücreti, danışmanlık uygulamasının detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.