Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Ankara

  Yaygın kaygı bozukluğu tedavisi Ankara, bireyin sürekli hissettiği, gerçekçi bir dayanağı olmayan kaygı hissini hafifletmek; bireyin, kaygı hissini kontrol altına almasını sağlamak ve kaygı hissini ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Yazımızın devamında ‘’Yaygın kaygı bozukluğu nedenleri nelerdir?’’, ‘’Yaygın kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Yaygın kaygı bozukluğu tedavisi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara yaygın kaygı bozukluğu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Nedir?

  Yaygın kaygı bozukluğu, kişinin kendisini sürekli aşırı endişeli, kaygılı ve gergin hissetmesine neden olan bir anksiyete bozukluğudur. Bu endişeler genellikle gerçekçi ve belirgin bir etmen nedeniyle ortaya çıkmazlar. Yaygın kaygı bozukluğu genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde ise yetişkinlik döneminde de devam eder. 

  Ergenlerde Yaygın Kaygı Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

  Ergenlerde yaygın kaygı bozukluğuna neden olabilecek pek çok etmen vardır. Bu etmenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Genetik yatkınlık. Yani aile üyelerinden birinde kaygı bozukluğu sorunu olan çocuklar, kaygı bozuklukları açısından yaşıtlarına kıyasla daha büyük bir risk altındadırlar.
  • Çevresel etmenler ve yetiştirilme tarzı. Mesela baskıcı ve aşırı korumacı bir ailede yetişen çocuklarda yaygın kaygı bozukluğu daha sık görülebilir.
  • Hormon dengesini ve beyin biyokimyasını ilgilendiren bazı sorunlar çocuklarda yaygın kaygı bozukluğuna neden olabilir.
  • Fiziksel, sözel veya cinsel istismara uğramış çocuklarda yaygın kaygı bozukluğu meydana gelebilir.

  Ergenlerde yaygın kaygı bozukluğu nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Ergenlerde Yaygın Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Yaygın kaygı bozukluğunun belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Sürekli Endişeli Hissetmek: Kişi, günlük yaşamda karşılaşabileceği pek çok durumla ilgili sürekli endişe hissi duyar. Bu endişeler çoğu zaman gerçekçi kaynağı yoktur.
  • Fiziksel Belirtiler: Kalp çarpıntısı, terleme, titreme, mide bulantısı, kas gerginliği gibi fiziksel belirtiler yaygın anksiyete bozukluğuna sahip çocuklarda sıkça görülür.
  • Uykusuzluk: Yaygın anksiyete bozukluğuna sahip olan çocuklar uykuya dalmakta zorluk çekebilirler, uyku düzenleri bozuk olabilir.
  • Konsantrasyon Güçlüğü: Endişe nedeniyle odaklanma güçlüğü yaşanabilir, dikkat dağınıklığı görülebilir. Bu da çocukların okul içi performansını olumsuz etkileyebilir.
  • Kaçınma Davranışları: Kişi, endişe ettiği durumlardan kaçınma eğilimi gösterebilir. Bu da çocuğun sosyal etkileşimlerden ve yeni deneyimlerden kaçınmasına neden olabilir.
  • Yorgunluk ve Halsizlik: Sürekli kaygı hissi duyan çocuk, bu his nedeniyle yorgun hissedebilir, enerjisi düşebilir.
  • Olumsuz Düşünceler: Her şeyin kötüye gideceği veya tehlikeli bir durumun olacağı endişesiyle sürekli sıkıntı hissetmek.

  Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Kimlerde Görülür?

  Yaygın kaygı bozukluğu genellikle aşırı korumacı bir ailede ve ortamda büyümüş olan çocuklarda görülmektedir. Bununla birlikte yaygın kaygı bozukluğu kız çocuklarında, erkek çocuklarına kıyasla daha sık ortaya çıkmaktadır.

  Ergenlerde Yaygın Kaygı Bozukluğu Kendi Kendine Geçer Mi?

  Yaygın kaygı bozukluğu nadiren de olsa kendi kendine geçebilir. Ancak bu süreçte gerekli tedaviye ve desteğe ulaşamayan bireyin günlük yaşamı ve psikolojik sağlığı ciddi ölçüde olumsuz etkilenebilir. Yaygın kaygı bozukluğuna sahip olan bireyler erken yaşlarda tedavi uygulamalarına ulaşamazlarsa bu sorun yetişkinlik yaşamında da devamlılık gösterebilir. Bu da bireyin öğrenim yaşamını, iş hayatını yani genel olarak kariyerini olumsuz etkiler. Birey, yaygın kaygı bozukluğu nedeniyle sosyal yaşamdan uzaklaşabilir, arkadaş edinmekte zorlanabilir, yeni deneyimler yaşamaktan çekinebilir. Tüm bu etmenler sebebiyle yaygın kaygı bozukluğu için mümkün olan en kısa sürede uzman bir psikologla ve psikiyatri hekimi ile görüşülmelidir.

  Ergenlerde Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ergenlerde yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi, tedavi sürecinde kullanılan uygulamaların türüne ve yaygın anksiyete şikayetinin şiddetine göre farklı süreler boyunca devam edebilir. Bu süreçte psikolog, çocuğun ihtiyaçlarına yönelik bir terapi ve tedavi planlaması hazırlayacak, bireyi ve ebeveynleri tedavinin tahmini süresi gibi konular hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

  Ergenlerde Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ergenlerde yaygın kaygı bozukluğu tedavisinde çeşitli psikoterapi uygulamalarına ve bireyin yaşına göre ilaç uygulamalarına başvurulabilir. İlaç tedavisi psikiyatri hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Psikologlar ise tedavi sürecinde bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi ve oyun terapisi gibi uygulamalar kullanırlar. Bu uygulamalar bireyin sahip olduğu şikayetlere özel olarak planlanırlar. Psikoterapi sürecinde psikolog, çocuğun kendisini güvende hissedebileceği bir ortam oluşturur. Daha sonra da bireyin yaşına uygun iletişim yolları kullanarak bahsetmiş olduğumuz psikoterapi uygulamalarını gerçekleştirir. Ergenlerde yaygın kaygı bozukluğu tedavisinde kullanılan psikoterapi uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Bilişsel Davranışçı Terapi isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

  Ankara Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Fiyatları

  Ankara yaygın kaygı bozukluğu tedavisi fiyatları ve yaygın anksiyete tedavisi ücreti, tedavi sürecinde kullanılan uygulamanın türüne ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.