Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Ankara

  Yaygın kaygı bozukluğu tedavisi Ankara, bireyin sürekli olarak hissettiği kaygı ve endişe duygusunu ortadan kaldırmak, bireyin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla yapılan, özel bir tedavidir. Yaygın kaygı bozukluğunun tedavi süreci genelde bir psikiyatri hekimi ve psikolog tarafından yönetilir. Yazımızın devamında ‘’Yaygın kaygı bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Yaygın kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir?’’, ‘’Yaygın kaygı bozukluğu nasıl geçer?’’ ve ‘’Yaygın kaygı bozukluğu nedenleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara yaygın kaygı bozukluğu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Nedir?

  Yaygın kaygı bozukluğu, bireyin günlük yaşamında kendisini sürekli kaygılı ve endişeli hissetmesiyle karakterize olan, görece sık rastlanan bir anksiyete bozukluğudur. Yaygın kaygı bozukluğuna sahip olan bireylerin bedenleri, ortada bariz ve gerçek bir tehlike olmasa bile stres tepkisi verirler. Bu da bireyin hem fiziksel hem de psikolojik olarak bazı şikayetler deneyimlemesine yol açar. Yaygın anksiyete bozukluğundan şikayetçi olan bireyler, sürekli sahip oldukları kaygı hissi nedeniyle günlük yaşamlarının zarar gördüğünü, iş hayatlarında ve öğrenim hayatlarında yeterli performansı gösteremediklerini fark edebilirler.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Neden Olur?

  Yaygın kaygı bozukluğunun ortaya çıkma nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte yaygın kaygı bozukluğunun ortaya çıkmasında şu gibi faktörler rol oynayabilir:

  • Genetik faktörler.
  • Hormon dengesizliği.
  • Beyin kimyasını ve yapısını ilgilendiren bazı problemler.
  • Çocukluk ve ergenlik döneminde deneyimlenen bazı travmatik olaylar.
  • Fiziksel, cinsel veya sözel istismara uğramış olmak.
  • Aşırı stres.
  • Yoğun bir iş hayatına sahip olmak.
  • Çeşitli çevresel etmenler.
  • Mükemmeliyetçi veya aşırı koruyucu bir ailede yetişmiş olmak.
  • Düşük özgüven.

  Yaygın kaygı bozukluğu bu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  Yaygın kaygı bozukluğu belirtileri ve bu belirtilerin şiddetleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bahsi geçen belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ortada belirgin bir neden olmasa bile sürekli kendini endişeli ve kaygılı hissetmek.
  • Uykuya dalmakta zorlanmak, istenilen vakitte uyanmakta güçlük çekmek. Dolayısıyla da uyku düzeni ve uyku kalitesi ile ilgili sorunlar deneyimlemek.
  • İş ve okul performansı ile ilgili sorunlar.
  • Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon problemleri.
  • Huzursuzluk ve sinirlilik hali.
  • Sürekli yorgun ve bitkin hissetmek.
  • Kalp çarpıntısı, nefes darlığı, terleme ve kas gerginliği gibi fiziksel şikayetler deneyimlemek.
  • Sürekli kötü bir şey meydana gelecekmiş gibi düşünmek.

  Yaygın kaygı bozukluğu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

  Yaygın kaygı bozukluğu, bu problemi ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen psikoterapiler ve ilaç tedavileri ile geçebilir. Bununla birlikte bazı kişilerde, nadiren de olsa yaygın kaygı bozukluğu kendi kendine geçebilir. Ancak yoğun bir öğrenim ve çalışma yaşamı olan bireylere, yaygın kaygı bozukluğu gibi bireyin performansını etkileyen sorunların, kendi kendine geçmesini beklememeleri tavsiye edilir. 

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Ne Kadar Sürer?

  Dönem dönem her birey gerek yoğun çalışma şartları ve benzer etmenler sebebiyle kendisini sürekli kaygılı ve endişeli hissederken bulabilir. Bununla birlikte bu gibi sorunlar çoğu zaman geçicidir. Yaygın kaygı bozukluğunda ise birey 6 aydan daha uzun süredir, hemen hemen her gün boyunca kendisini aşırı kaygılı hissetmektedir. Eğer bahsi geçen kaygı hissi her gün deneyimleniyorsa ve uzun süredir devam ediyorsa mutlaka profesyonel destek alınması önerilir.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Yaygın kaygı bozukluğu tedavisi, bireyin şikayetleri var olduğu sürece devam eder. Bahsi geçen şikayetler tedaviye başlanması ile birlikte önemli ölçüde azalma gösterebilirler. Ancak bu süreçte psikoterapi uygulamalarına ve ilaç kullanımına devam edilmelidir. Bahsi geçen uygulamalar uzman tavsiyesi olmadan bırakılmamalıdır. Aksi takdirde yaygın kaygı bozukluğunun belirtileri yeniden ortaya çıkmaya başlayabilir.

  Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yaygın kaygı bozukluğunun tedavisinde sıkça kullanılan iki farklı uygulama vardır. Bunlardan ilki psikologlar tarafından gerçekleştirilen psikoterapi uygulamalarıdır. Bahsi geçen psikoterapi uygulamaları arasında bilişsel davranışçı terapi gibi psikoterapiler yer alır. Bununla birlikte tedavi sürecine psikiyatri hekimleri tarafından reçete edilen ilaçlar da eşlik edebilir. Bazı bireyler yalnızca psikoterapi almayı veya yalnızca ilaç uygulamasına devam etmeyi tercih edebilirler. Ancak çoğu zaman yaygın kaygı bozukluğu tedavisi bu iki uygulamanın birlikte gerçekleştirilmesi ile yapılmaktadır.

  Ankara Yaygın Kaygı Bozukluğu Tedavisi Fiyatları

  Ankara yaygın kaygı bozukluğu tedavisi fiyatları ve yaygın anksiyete tedavisi ücreti, tedavi sürecinde kullanılan uygulamanın türüne ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.